ABC PODATNIKA czyli co warto pamiętać?
stan prawny na dzień 01.01.2021

Firma w Twoim
mieszkaniu ?

Prowadzisz firmę z siedzibą w Twoim mieszkaniu? Nie wiesz czy możesz część wydatków np. za czynsz, media, wyposażenie wrzucać w koszty firmy? Daj nam znać, a my przekażemy Ci informację o różnych możliwościach.

Środek trwały
w firmie

Środek trwały w firmie to m.in.: samochód, urządzenie, maszyna, komputer (i inne) o wartości nie mniej niż 10 000 zł i używane co najmniej rok. Czy wiesz, że w koszty firmy możesz wrzucić środek trwały, zakupiony jeszcze przed założeniem swojej działalności? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zadaj nam pytanie!

Samochód
w firmie

Są 3 możliwości rozliczania samochodu w firmie. Może stanowić środek trwały, może być jako majątek prywatny tylko użyczony do firmy, lub może być w leasingu. Jeśli jesteś zainteresowany zadaj nam pytanie, a my opowiemy o szczegółach.

Kasa Fiskalna

Jeśli zamierzasz prowadzić sprzedaż gotówkową osobom fizycznym nieprowadzącym działalności masz obowiązek instalacji kasy fiskalnej (z pewnymi wyjątkami). Zawiadom nas o tym, by nie przeoczyć terminów oraz ustalić plan działania.

Nie płać gotówką, jeśli transakcja wynosi
15000 zł i więcej

Jeśli wartość transakcji wynosi 15 000 zł brutto lub więcej – zawsze płać przelewem. W przeciwnym wypadku taki wydatek nie będzie kosztem podatkowym.

Gdy nie zapłacisz za fakturę

Jeśli nie uregulujesz płatności za fakturę kosztową w ciągu 90 dni od terminu płatności – koniecznie nas poinformuj. Masz obowiązek skorygowania podatku VAT i podatku dochodowego.

Ktoś nie zapłacił Tobie za fakturę ?

Jeśli upłynęło 90 dni od terminu płatności i klient nie zapłacił Ci za fakturę – daj nam znać! Być może skorzystasz z ulgi w podatkach tzw. ulga na złe długi.

bon / karnet

W swojej firmie prowadzisz sprzedaż bonów okolicznościowych i karnetów? Powiedz nam o tym, my poinformujemy o ważnych szczegółach, o których należy pamiętać.

Drobne upominki

Swoim klientom czasem dajesz drobne upominki, prezenty i zastanawiasz się, czy ten wydatek możesz wrzucić w koszty? Napisz nam informację, a my przedstawimy szczegóły.

Gdy chcesz kupić usługę google / facebook

Zanim kupisz reklamę na FB, Google, zdjęcia z zagranicznego portalu, zagraniczną licencję za program itp. koniecznie nam o tym powiedz! Musimy zarejestrować Cię do VAT-UE i dokonać odpowiednich naliczeń podatkowych.

Limit VAT
200 000.00 zł

Jeśli korzystasz z podmiotowego zwolnienia z VAT pilnuj limitu sprzedaży. Zapytaj nas, jaki rodzaj sprzedaży spowoduje obowiązek rejestracji do VAT bez względu na limit.

Sukcesja firmy

Do niedawna śmierć właściciela firmy powodowała automatycznie jej llikwidację. Od 25 listopada 2018 r. przedsiębiorca może wskazać i zgłosić w CEIDG tzw. zarządcę sukcesyjnego, który będzie prowadził sprawy firmy do momentu zakończenia formalności spadkowych. Zgłoszenie można wykonać online lub złożyć papierowy wniosek. Chętnie pomożemy oraz wyjaśnimy dodatkowe wątpliwości. O szczegółach możesz przeczytać na stronie rządowej. Wpisz w Google sukcesja firmy i wybierz portal gov.pl

Jeśli jesteś Vatowcem
zwróć szczególną uwagę na:

Najem prywatny

Jeśli masz działalność gospodarczą i prywatnie wynajmujesz komuś mieszkanie/garaż koniecznie nas poinformuj. Rodzi to dodatkowe obowiązki podatkowe i deklaracyjne.

GTU i oznaczenia transakcji

Jeśli jesteś vatowcem musisz odpowiednimi kodami oznaczać swoje faktury sprzedaży, np. sprzedaż wyznaczonych przez fiskusa tzw. wrażliwych towarów lub sprzedaż dla kogoś z Twojej rodziny. Ustal z nami na co zwrócić uwagę – to bardzo ważne – musimy skrupulatnie co miesiąc raportować Twoją sprzedaż!.

Sprawdzaj konto na białej liście

Jeśli wartość transakcji wynosi 15 000 zł lub więcej sprawdź czy konto, na które chcesz zrobić przelew, widnieje na tzw. białej liście (wpisz w Google biała lista podatników VAT). Jeśli wysłałeś przelew na niezgłoszone konto, złóż zawiadomienie do urzędu skarbowego. Masz na to 7 dni. W przeciwnym wypadku taki wydatek nie będzie kosztem podatkowym

Metoda podzielnej płatności

Czy wiesz, że wystawiając fakturę na wartość co najmniej 15 000 zł (lub więcej) i sprzedając wyjątkowe towary, musisz oznaczać specjalnym kodem taką transakcję? W związku z tym Twój klient musi zapłacić za fakturę tzw. metodą podzielonej płatności. Ustal z nami, co będziesz sprzedawać i czy rodzi to dla Ciebie dodatkowe obowiązki.

Kto pyta, nie błądzi

Czasami niewinna z pozoru czynność może spowodować nieodwracalne skutki. Dlatego pytaj zanim zaczniesz działać. Jeśli zakres czynności będzie wykraczał poza kompetencje księgowego, zaproponujemy Ci kontakt z odpowiednim specjalistą

Napisz do nas lub zadzwoń